U autorskom tekstu za Top Novosti, Zoran Nikolić, diplomirani inženjer poljoprivrede piše o tome kako je u okolini Kuršumlije pronašao fosilne ostatke najstarijih biljaka na svetu koje datiraju od pre 420 miliona godina.
Fosile najstarijih biljaka pronašao sam u selima Кrčmare i Grabovnica udaljenih svega desetak kilometara, od Кuršumlije. Naime, reč je o prvim biljkama koje su naseljavale ZEMLJU , a koje su nastale u periodu ranog silura pre 420 miliona godina – Кuksonija (Cooksonija), i Rinija.
Najverovatnije da se blizini ovih sela nalazio vulkan koji je svojim aktivnošću ove biljke fosilizovao.

Кuksonija je bila mala, zeljasta biljka visine oko 10 cm, tanka stablašica, koja nije imala listove, razvijala se iz rizoma, uvek se razvijala na dve jednake grančice, naseljavala je slane močvare u priobalnim regionima.
Rinija je bila biljka vlažnih zemljišta, gradila je guste sastojine. Visine do 50 cm, sa prečnikom stabla 5 mm, nije imala listove i koren, na vrhu grančica nalazile su se sporangije(loptaste tvorevine ispunjene sporama). Funkciju listova obavljala je kora stabla koja je bila fitosintetički aktivna. Vodu sa rastvorenim mineralima iz zemlje upijali su rizomi koji su rasli na rizomu.
Fosile ovih davno nestalih biljaka ima veoma malo u svetu, jer je za njihovu fosilizaciju bilo potrebno da biljke padnu u slanu vudu i budu pokrivene vulkanskim pepelom.
U Srbiji se pretpostavlja da ih ima na Staroj Planini.
U Кuršumliji 20.06.2019. godine,
(Autor: Zoran Nikolić, dipl. inž. poljoprivrede)
Ludo i neverovatno! Gde ćemo to da čuvamo? Trebalo bi obratiti više pažnje na svaki sličan oblik koji se pojavi na našem pločastom kamenju…Sve čestitke onom ko je primetio i prijavio onome kome treba !
Konacno neko ko je pokazao interesovanje za prirodu i za Istoriju Zemlje uopšte ! Samo napred! Treba se ovome ozbiljno posvetiti i zatraziti detaljnija objašnjenja od ovog čoveka!
Vredi znati , svaka čast na otkriću…
Bravo. Pokazimo svetu gde je kolevka civilizacije i zivota. Nikolicu samo napred.