Sinoć je u Svečanoj sali Opštine Prokuplje održana Osnivačka skupština Udruženja srpsko – francuskog prijateljstva “General Šarl Tranije”.
Sastanak je otvorio Ivica Jović, zamenik gradonačelnika grada Epona i inicijator osnivanja ovog udruženja.
– Osnovni cilj formiranja ovog Udruženja je uspostavljanje mosta saradnje između Srbije i Francuske i njenih građana. Želimo da francuskoj javnosti i na ovaj način pokažemo pravu sliku Srbije, onakve kakva je oduvek bila, čestita, domaćinska, slobodoljubiva i prijateljska prema svim narodima, rekao je je Jović.
Sastanku je prisustvovalo 15 članova novonastalog udruženja. Prolazeći uredno kroz isplanirane tačke dnevnog reda, prisutni su istakli zadatke i ciljeve udruženja i doneli osnivački akt. Na ovom sastanku izabrani su i članovi Upravnog i Nadzornog odbora, kao i predsednik udruženja i njegov zamenik.
Za predsednika Udruženja “General Šarl Tranije” izabran je Oliver Pajević, a za zamenika Dejan Bulatović.
Lokalna samouprava spremna je da u svakom pogledu podrži ovo udruženje. Predsednik Opštine Miroljub Paunović iskazao je svoje zadovoljstvo što će naš grad, jedan od retkih u Srbiji, imati udruženje koje će negovati tradiciju bratstva i velikog prijateljstva između srpskog i francuskog naroda.
– Naše buduće veze biće potkrepljene konkretnim planovima i programima za uspostavljanje saradnje, pre svega na privrednom planu, kako bismo francuske privrednike pozvali da ulažu u razvoj naših preduzeća, jer zato posedujemo velike prirodne resurse. Nadamo se da će na ovaj način naša saradnja uslediti i na polju prosvete i kulture, i naravno, sporta, kazao je Paunović.
Predsednik Opštine poželeo je uspešan rad u daljim aktivnostima i pozvao goste iz Epona da ponovo, i u većem broju, posete naš grad.
Posle sastanka, prijatelji iz Francuske pripremili su tradicionalnu francusku zakusku za sve prisutne – francuski sir i vino.
Траније-Аугуст-Шарл (1862-1931). Рођен у Тулузи. Након више Нормалне и Политехничке школе завршио школу артиљеријске примене, као један од најбољих у рангу. Затим ратну Академију. Официр штаба у Орану. Тражи да буде послат на фронт – где су му већ два старија сина. Постаје шеф 151. дивизије на Соми, затим командант дивизијске артиљерије 76-те дивизије на Вердену. 1916. постаје пуковник. Почетком 1917. његова 76-та дивизија је послата на Источни фронт и бори се код Охридског језера, затим северно од Битоља. Септембра 1917. године именован за команданта 22. бригаде колонијалне војске, а за генерала промовисан 26. јуна 1918. По завршетку рата био је гувернер Будим-Пеште, а затим командант француско-српских снага у Фијуми (Ријеци). 1922. по својој молби, прелази у резервни кадар.
У солунској офанзиви, заједно са српском војском, која је имала главну улогу, садејствовале су јединице француске Источне војске. Одред генерала Траниеа, чији су ефективи имали снагу осредње дивизије, имао је задатак да у току пробоја штити леви бок српске I армије.
12. октобра 1918. године, јединице Дунавске и Моравске дивизије, с пуком српске коњичке дивизије, ушле су у Прокупље. Са српском војском у град је ушла и француска коњичка бригада, под командом генерала Огиста Шарла Траниеа. Педесет година касније, музеј Прокупља је изложио у једном излогу успомене на овај дан, а општински одбор је одлучио да додели име генерала Трениеа једној улици у граду.
Генерал Трание је забележио у својим забелешкама: На друму, при сваком застанку, доносило се војницима хлеба, кајмака, шљивовице. А тек вина и то доброг! Али ма какав новац је одбијен с љутњом… Затим, улазак на коњу усред бескрајних клицања и под кишом букета, венаца и поклона сваке врсте. Један српски пешак једва је држао узде мога коња мало уплашеног.