Proglašeni najbolji na Lektirići festu

0

Od maja do novembra 2018. godine, žiri je odgledao šest predstava u konkurenciji za decu i pet za mlade. Žiri je mišljenja da treba istaći selekciju predstava za Festival, koja je ove godine uticala da ponuda bude plodna i raznovrsna, čime je žiriju ostavljen težak, ali i inspirativan zadatak: pronaći detalje koji će prevagnuti u odlikama.

Predstave su bile hrabre, istraživačke, autentične, sa puno respekta prema dramskoj baštini, ali i novonastalim delima. Protest i krik nepristajanja na „zadat život“, bio je vidan u konkurenciji predstava za mlade, a pojavila su se neka divna nova lica generacije koja će u srpskom teatru tek zablistati.

Predstave za decu odlikovala je likovnost, energija, zadiranje u neispitane prostore i, pre i iznad svega- ljupkost i predanost.

Nakon prvog kruga, koji je predstavljao nominaciju, u drugom krugu donesene su jednoglasne odluke o odlikama:

PREDSTAVE ZA DECU
3. mesto osvaja predstava “ Budi to što jesi“ Amaterskog pozorišta „ Janićije Popović“ Gračanica
2.mesto pripada predstavi „ Audicija“ Osnovne škole „ Petar Кočić“ Inđija
1.mesto zaslužuje „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra.
Odlike za glavnu žensku ulogu pripadaju: Neveni Nedeljković ( Pripovedač) u predstavi „ Budi to što jesi“ AP „ Janićije Popović“ Gračanica;

Teodori Miladinović ( Princeza Luiza) „ Braća Grim i princeza Luiza“

Za glavnu mušku ulogu odlikovan je Marko Čanadi ( Miš Miki) u predstavi „ Audicija“ OŠ „ Petar Кočić“ Inđija

Ravnopravu nagradu za glavnu mušku ulogu dodeljujemo Marku Đekiću (Glista) u predstavi „ Budi to što jesi“ AP „ Janićije Popović“ Gračanica

Za najbolju žensku epizodnu ulogu proglašavamo  Baba Jagu i  Dvorskog kuvara koje je odigrala Кsenija Zrnić u predstavi „ Braća Grim i princeza Luiza“

U kategoriji epizodnih muških uloga dodeljene su dve odlike: Nemanji Stepanoviću

( Princ Frederik/ Svirač) u predstavi „ Braća Grim i princeza Luiza) OŠ „Stanoje Glavaš“ Glibovac;

Stefanu Maksimoviću za ulogu Slona u predstavi „ Budi to što jesi“ AP „ Janićije Popović Gračanica

Za najbolju režiju odlikujemo Igora Tasića, „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra

Najbolji dramski tekst je „ Audicija“ Slobodanke Oparnice OŠ „ Petar Кočić“  Inđija

Najbolja scenografija: Suzana Stanković- Aleksić, „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra

Najbolja kostimografija: Ema Bogdanović. „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra

Najbolja šminka: Tijana Stamenković, „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra

Najbolja maska: Nataša Odincova „ Audicija“ OŠ „ Petar Кočić Inđija

Specijalna odlika za najboljeg debitanta: Sofija Đorić, Beli zec u predstavi „ Pepeljuga u zemlji čuda“ Surduličkog kulturnog centra

Specijalna odlika za predano pedagoško pregnuće:  Miroslav Stanić, reditelj predstave „ Braća Grim i princeza Luiza“ OŠ „ Stanoje Glavaš“ Glibovac

Specijalna odlika za kolektivnu igru: Ansambl predstave „ Budi to što jesi“ AP

„ Janićije Popović Gračanica.

PREDSTAVE ZA MLADE
3. mesto osvaja predstava „ Virus“ КUD „ Кaradžić“ Loznica
2.mesto pripada predstavi„ Mamin dašak u svemiru“ Akademskog pozorišta Studentskog kulturnog centra Niš
1.mesto osvaja predstava Poziv na pogubljenje“ Studio „BIS“ Beograd

Napiši komentar

Please enter your comment!
Please enter your name here