Lokalitet Marina kula je danas veoma ugrožen, on je još gradnjom puta koji prolazi u podnožju brda delom uništen. Posledice spiranja zemljišta prisutni su i danas.
Tokom aprila meseca 2015. godine došlo je do obrušavanja arheoloških profila i slojeva, i tom prilikom je ispalo puno arheološkog materijala, koji su uglavnom činili keramički nalazi.
Nalazi su odneti u Narodni muzej Toplice u Prokuplju i delimično analizirani.
Na osnovu tog materijala zaključeno je da se radi o višeslojnom lokalitetu, što znači da su se ljudi na tom mestu naseljavali od vremena neolita, tokom rimskog, ranovizantijskog i tokom srednjeg veka.
Zaljubljenik u starine, Marko Đorđević, tražeći zakopano blago, otkrio je u podnožju brda prema reci Toplici crkvu, koja je po njemu nazvana Markova crkva.
Ona je delom arheološki istražena i konzervirana, a zapravo se radi o jednoj trobrodnoj bazilici, uz koju stoje dve kule, jedna je verovatno bila tzv. kula-zvonara, dok je druga mogla imati odbrambenu funkciju.
Lokalitet bi trebalo u što skorijem vremenu arheološki istražiti, konzervirati i prezentovati ne samo turistima, već i ljudima koji žive u ovom kraju.
Istraživanjima bi se svakako osvetlio jedan deo prošlosti kuršumlijskog kraja, možda čak i prvih zadužbina Stefana Nemanje, manastir sv. Bogorodice i sv. Nikole, koji se nalaze u neposrednoj blizini.
Prvi deo ove priče možete pročitati OVDE
Kraj.
(Autor: Milan Savić, student 4. godine Odeljenja za arheologiju, Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu)