Ruska salata – recept i zanimljivosti o omiljenoj zimskoj salati

0
olivier-ruska-salata (2)
Pixabay.com

Salata iz Moskve je nastala 1860-ih godina, a danas je postala tradicionalno jelo na trpezama mnogih domova u Srbiji i širom sveta. Ruska salata ima svoje posebno mesta na stolu za vreme praznika.

Možda nije najzdravija salata koju možete pojesti, ali njena kremasta tekstura i fenomenalan ukus je čine sasvim neodoljivom. Zbog svog dobrog ukusa može se naći i kao prilog na pici, unutar sendviča i kao dodatak mnogim jelima.

Rusku salatu ili kako je još poznata po osnivaču – Olivier salatu, izmislio je kuvar belgijskog i francuskog porekla. Iznenadićete se kad vidite razliku između tradicionalnog recepta i varijante koja se odomaćila kod nas!

Tradicionalna receptura ruske salate

O ukusima se ne treba raspravljati, pa je izbor najbolje ruske salate na pojedincu da odluči za sebe.

Najbolja ruska salata za neke znači da sadrži pileći file i pavlaku, dok za druge “to nije to” bez krastavčića i kuvanih jaja.

Sos koji je koristio izumitelj je ostao tajna, ali je tekstura približna majonezu, zbog čega se on zadržao kao glavni sastojak. 

Sem toga, pretpostavlja se da u zavisnosti od sezone, salata Olivier bi zapravo mogla da sadrži meso tetreba, teleći jezik, kavijar, repove rakova, kapare i dimljenu patku!

Recept

Dosta je odmakao sadašnji recept od svojih korena, a bio je i inspiracija za vrstu slatke torte sa nazivom ruska salata.

Videćete u nastavku pristupačniji recept od originalnog, zastupljen u Rusiji kada je reč o pripremi salate na tradicionalan način

 

Potrebno vam je:

  • 250 grama kuvanog ili pečenog pilećeg mesa,

  • 250 grama kuvanog graška,

  • 115 grama majoneza, 

  • 2 krompira srednje veličine,

  • 3 tvrdo kuvana jaja,

  • 2 šargarepe,

  • 3 velika kisela krastavca,

  • 1 kašika senfa,

  • Sveža mirođija i majčina dušica (po želji),

  • Sok polovine limuna,

  • Paradajz za dekoraciju.

Priprema

Kuvajte piletinu dok se potpuno ne skuva, zatim je iseckajte i pomešajte sa jajima, kiselim krastavcima, graškom, kao i krompirom i šargarepom – samo ih prethodno skuvajte i iseckajte na kockice.

Dodajte mirođiju i majčinu dušicu, ukoliko želite, i sve to posolite i pobiberite.

Majonez, limunov sok i senf dodajte tek kada želite da je poslužite. Dodatno, pre nego što je poslužite neka bude ohlađena i sa malo mirođije preko, iseckanim kuvanim jajima i dekorativnim paradajizom isečenim na tanke kriške. 

Umesto piletine i teletine koja se u novije vreme koristi u receptima ranije se koristio tip kobasice poznat kao “Doktorka kobasica”, ali je prema nekim izvorima piletina u originalnoj recepturi.

Popularan recept za rusku salatu u Srbiji

Poželjno je koristiti sveže sastojke, međutim u današnjem svetu kad nemamo puno vremena i tražimo razne načine da ubrzamo stvari, u redu je koristiti i zaleđenu mešavinu za rusku salatu.

ruska-salata-jaja
Pixabay.com

Ukoliko ste se odlučili da se okušate i sami pripremite povrće, evo šta vam je potrebno za pripremu salate:

  • 150 grama krompira,

  • 150 grama graška,

  • 150 grama šargarepe,

  • 150 grama kornišona (kiselih krastavčića),

  • 150 grama šunke po izboru,

  • 300 grama majoneza,

  • 2 tvrdo kuvana jajeta,

  • 1 kašika senfa,

  • 2 kašike soka od limuna,

  • prstohvat soli i malo bibera,

  • Peršun za dekoraciju.

 

Priprema: 

Ključ je u tome da sve sastojke iseckate (ako je to potrebno) i pomešate, samo pre toga lepo pustite neko vreme da se ocedi povrće nakon kuvanja.

Krompir, šargarepu i grašak kuvajte odvojeno i uz svaki sastojak dodajte malo soli.  

Dodatno, iseckajte povrće u što sitnije jednake kockice tek nakon kuvanja, kako bi upilo što manje vode. 

 

Saveti za ukusniju rusku salatu

Veličina kockica povrća i količina majoneza su ključne odrednice za dobru rusku salatu, ostali kriterijumi padaju u senku pred ova dva.

Savetujemo za bolji ukus da je krompir kuvan u kori! Gotov je kada uspeta sa lakoćom da ga probodete viljuškom. 

Ako mislite da nećete odmah sve uspeti da pojedete ili planirate da je ostavite koji dan duže da stoji, savetujemo da izbegavate stavljanje krastavčića u celu salatu, već samo u porcije, jer će se od njih brže kvariti.

Sastojci ovu salatu čine hranjivom i ukoliko se brinete o velikom unosu majoneza, možete ga staviti u manjoj količini.

Pojedinci u pripremi stavljaju i kiselu pavlaku kako bi ublažili ukus salate, kao i kačkavalj.

Preporučujemo kombinaciju originaalne i domaće recepture, malo iseckane kuvane ili pečene piletine nije nikome naškodilo!

Ruska salata na posan način

Slavske, božićne i novogodišnje trpeze, ali ukoliko ste ljubitelji možete obogatiti i rođendanske proslave  pripremom ovog delikatesa u mrsnoj ili posnoj varijanti. 

Ukoliko postite to nije problem, postoji glasina da su posne ruske salate ukusnije od mrsnih, sve zavisi od ukusa. 

Zamenite majonez sa posnim, kao i kačkavalj sa biljnim, a preskočite šunku i piletinu. Možete dodati u obe varijante i kuvani kukuruz šećerac.

Bilo da se pripremate za događaj ili ste se uželeli ukusa, rusku salatu možete brzo i jednostavno spremiti, pogodna je za početnike u kuhinji, a retko ko nije ljubitelj. 

Obradujte drage ljude i pripremite je van zimske sezone, to će biti lep gest sa vaše strane, ali ako vam je ona vrsta novogodišnjeg običaja, možda bolje da ostane nešto posebno za taj dan.

Znamo da je dobra ruska salata ogledalo svake domaćice i nezaobilazna tema gde možete da se pohvalite. Iskoristite naše recepte i savete za pripremu “zvezde večeri”. 

Želimo vam prijatan ručak i da ga podelite sa porodicom i prijateljima!

 

VAŠ KOMENTAR

Napišite Vaš komentar
Unesite svoje ime